Stan zapalny gardła rozwija się na podłożu infekcyjnym które może być zarówno wirusowe jak i bakteryjne.

Powstający stan zapalny jest czynnikiem wywołującym ból gardła. Tym samym stanowi objaw stanu zapalnego jamy nosowo‑gardłowej.

Najczęstszą przyczyną bólu gardła są  zakażenia wirusowe, u dorosłych stanowią  około 90-95% przypadków. Odpowiadają za dolegliwości w obrębie gardła (obrzęk, ból o nasileniu od dyskomfortu do rozdzierającego bólu podczas jedzenia, oddychania, połykania, mówienia).2 U dzieci zakażenia wirusowe stanowią około 70-85% przyczyn ostrego zapalenia gardła i migdałków. Większość wirusowych zapaleń gardła występuje w okresach wiosennych i jesiennych, natomiast szczyt zachorowań powodowanych przez wirusy grypy i koronawirusy przypada na miesiące zimowe. Bakterie są odpowiedzialne za 15‑30% zakażeń u dzieci i 5‑10% u dorosłych.3

Niezależnie od etiologii leczenie objawowe,  głównie przeciwbólowe, poprawia znacznie jakość życia pacjenta.2 Wśród niesterydowych leków przeciwzapalnych wyróżnia się chlorodoworek benzydaminy. Substancja ta działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, odkażająco i znieczulająco. Dzięki działaniu odkażającemu, chlorowodorek benzydaminy stosowany jest z powodzeniem w stanach zapalnych wywołanych zakażeniami wirusowymi oraz bakteryjnymi. Zastosowanie jej w postaci aerozolu z aplikatorem umożliwia precyzyjną aplikację substancji czynnej w miejscu zmienionym chorobowo. Dodatkową zaletą preparatów z aplikatorem jest możliwość stosowania zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

  1. Wawrzyniak: Racjonalna terapia ostrych infekcji górnych dróg oddechowych. Forum Medycyny Rodzinnej, 2011, tom 5, nr 5, 401-406.
  2. Mrozińska: Leki OTC w chorobach gardła. Czasopismo Aptekarskie, nr 11 (167), 2007.
  3. Kalicki et al.: Ból gardła- kiedy leczenie objawowe jest wystarczające. Pediatr Med. Rodz., 2012, 8 (2), p. 107-110.